Kas ir koučings?
Koučings (coaching – no angļu valodas) un koučs (coach – no angļu valodas) vairs nav svešvārdi Latvijā. Koučings ienācis mūsu ikdienā lieliem soļiem – gan individuāli (personīgais koučings), gan biznesa vidē (biznesa un korporatīvais koučings). Tiek uzskatīts, ka Latvijā koučings reāli ir sācis darboties, sākot ar 2008.gadu.
Latvijā koučus dēvē arī par Izaugsmes treneriem. Kaut arī koučings nav jauns darbības virziens, profesiju klasifikatorā nav profesija koučs vai izaugsmes treneris, bet ir Izaugsmes veicinātājs (NACE klasifikators 2423 16).
Koučinga definīcija tiek interpretēta dažādi, jo katrs koučs to cenšas pateikt saviem vārdiem, pieliekot savas emocijas un pieredzi. Man vēl nav savas koučinga definīcijas, jo ir grūti pagaidām to ierāmēt. Personīgi man koučings ir profesionāla metode, ar kuras palīdzību sniedzu atbalstu saviem klientiem, nenodarot pāri ne sev, ne viņiem, tieši pretēji – dodu nepieciešamo drosmes devu, lai cilvēks sasniegtu savus mērķus un piepildītu savus sapņus!
Bet, skatoties uz profesionālo organizāciju skaidrojumu, koučinga definīcija iegūst konkrētu skaidrojumu par procesu un rezultātu.
Profesionālo Kouču Asociācija (Association of Professional Coaches – APC) koučingu definē šādi: “Koučings ir psiholoģiskā atbalsta veids, kas virzīts uz klienta apziņas un potenciāla paaugstināšanu, viņa personīgajā ceļā uz mērķa sasniegšanu.”
Starptautiskās Koučinga Federācijas (ICF) formulējums: “Koučings – tā ir nepārtraukta sadarbība, kura palīdz klientam sasniegt reālus rezultātus savā personīgajā un profesionālajā dzīvē. Koučinga procesa rezultātā klienti padziļina savas zināšanas, uzlabo savu lietderības koeficientu un paaugstina savas dzīves kvalitāti.” Koučings ir mācība, kas radusies psiholoģijas, menedžmenta, filozofijas, loģikas un dzīves pieredzes krustpunktā.
No minētajām divām definīcijām, var secināt, ka koučings sevī apvieno dažādus atbalsta veidus, bet tas NAV KONSULTĀCIJA. Tas, šķiet, ir izplatītākais mīts, ka koučs ir konsultants, kurš iedos receptīti, kā dzīvot tālāk. Tā nav! Koučs ir speciālists, kurš palīdz saskatīt pašam sevī esošos resursus un vērtības, iespējamos piesaistāmos resursus, savus plusus un mīnusus, ieraudzīt savas patiesās vēlmes un vajadzības, lai sasniegtu mērķi.
Kas ir koučinga mērķis?
Koučinga mērķis ir palīdzēt klientam izveidot uzticēšanās pilnas attiecības pašam ar sevi, neļaut iekšējiem kritiķiem pārņemt virsvadību, bet atrast sevī spēku un resursus, lai klients var tiekties uz savu mērķu un sapņu piepildījumu.
Kas ir koučs?
Koučs ir personīgais panākumu treneris, kas palīdz jums nokļūt no punkta A – esošās situācijas – uz punktu B – vēlamo stāvokli ar vismazāko pretestību un iespējami īsā laika periodā. (APC)
No savas puses gribu teikt, ka koučs savā ziņā ir labāks par tavu labāko draugu, kurš nekad nepievils un nenodos, kurš nekad nesmiesies par tevi, tavām idejām un sapņiem, kurš nekad nenosodīs tevi par tavām tā brīža trakajām idejām, domām un skaļi izteiktajiem plāniem! Koučs nekad nejauksies pa vidu tavam teiktajam, ja vien tas nebūs nepieciešams no profesionālā viedokļa. Koučs būs tavs stiprais un viedais plecs, uz kura var arī kādreiz paraudāt, bet lielākoties, var saņemt 100% atbalstu, iedrošinājumu un nedalītu uzmanību.
MetaCoach mācību centrs kouča darbības principus raksturo šādi:
Profesionāls koučs:
- Palīdz klientiem noteikt savus svarīgākos mērķus un pēc tam tos sasniegt ar vismazāko pretestību;
- Palīdz klientiem sasniegt lielākus rezultātus dažādās dzīves jomās, kā viņiem izdotos patstāvīgi;
- Fokusē klientus uz to mērķiem, ātrāka rezultāta sasniegšanai;
- Pielieto optimālu darbības struktūru, profesionālas metodes un sniedz atbalstu augstas rezultativitātes sasniegšanai.
Koučs palīdzēs uzstādīt jaunus mērķus, kā arī mainīt vai koriģēt esošos. Jo gadās tā, ka cenšamies sasniegt citu vai situācijas uzspiestus mērķus, lai gan to īstenošana nesniedz ne panākumus, ne gandarījumu. Saprast, ko patiesi vēlaties un kādi ir galvenie mērķi – tas ir sarežģīts katra cilvēka personisks uzdevums un viens no koučinga pamata mērķiem. Turklāt koučam nav būtiski, kādā dzīves jomā tiek uzstādīti šie mērķi (ir dažādi koučinga veidi): biznesa, karjeras, personīgās dzīves, interešu vai kādā citā.
Kopš esmu viens no koučiem, varu teikt, ka viens no maniem foršākajiem kolēģiem ir Vinnijs Pūks! Viņa mīkstais drošais plecs būtu svarīgs ļoti daudziem!
Piemēram, citāts, kurš ievietots šajā lapā, manuprāt, ir viens no trāpīgākajiem situācijā, kad ierodies mājās no darba noguris, priekšnieka bosinga noniecināts, esi sajuties kā “nekas”, kad roka tā vien sniedzas pēc vīna glāzes vienas, otras…bet tas tāpat nepalīdz..
Ko Tev var piedāvāt koučs?
Kouča piedāvājumu lādītē ir daudz dārgakmeņu, bet vai vajag visus uzreiz? Noteikti, ka nē! Ja īsti nezini, ko vajadzētu, kas būtu labākais risinājums, vienkārši pajautā koučam, ko tavā konkrētajā situācijā viņš piedāvā! Profesionāls koučs: *novērtēs situāciju, *ņems vērā tavas vēlmes un vajadzības, *fokusēs tevi tevis paša noteiktajā virzienā, *izteiks savu viedokli un piedāvās labāko risinājumu!
Koučingā izdala vairākus virzienus:
Personīgais koučings - tas ir kouča un klienta individuāls darbs pie klienta jautājuma, problēmas, situācijas. Personīgā koučinga tēmas ir par cilvēka iekšējo pasauli, par cilvēka personību, par izaugsmi, pārmaiņām gan iekšēji, gan ārēji, par attiecībām ar sevi un apkārtējiem - viss, kas svarīgs Tev kā personībai.
Biznesa koučings - koučinga sesija ir par un ap cilvēka karjeras mērķiem, par profesionālo izaugsmi saistībā ar viņa uzņēmumu, organizāciju. Tas var būt gan uzņēmuma īpašnieks, gan vadītājs, kuram rūp gan personīgā, gan kopējā uzņēmuma izaugsme. Piemēram, vadītājs ir "iestrēdzis" kādā jautājumā un nevar rast atbildi, vai plānojas liels darba apjoma pieaugums un ir bažas par to, vai spēs tikt galā utt.
No savas puses vēl gribu piebilst, ka šajā gadījumā koučs var strādāt gan ar vadītāju, gan komandām, gan darbiniekiem individuāli. Kopīgi paveiktais jebkurā gadījumā dos rezultātus. Lai uzlabotu vispārējo iekšējo klimatu, vērtīgi un efektīvi ir arī piesaistīt kouču regulārām sesijām ar darbiniekiem, jo darbinieks bieži vien nevar savu problēmu vai jautājumu izrunāt ar savu vadītāju, bet koučam, kas ir neitrāla persona un nodrošina konfidencialitāti, tas ir salīdzinoši vieglāk. Rezultātā ir apmierināti darbinieki, darba efektivitātes pieaugums un galu galā peļņas pieaugums, kas ir jebkuras uzņēmējdarbības mērķis.
- Individuālais koučings
- Biznesa un grupu koučings
- Meistarklases
- Stratēģiskais koučings
- Sesiju komplekti
- Pārmaiņu tūres
- Nometnes dāmām
- Nakts koučings
- Diagnosticējošais koučings